Telefonní kontakt: +420 602 352 660

Nejčastější dotazy

Simona K.    4.11.2014

Dobrý den, realitní kancelář inzeruje k prodeji náš dům, aniž by s námi měla podepsanou jakoukoli smlouvu. V inzerátu jsou lživé informace ohledně dispozice domu a o vymyšlené ceně ani nemluvím. Fotky si stáhli z našeho soukromého inzerátu, kde jasně uvádíme, že si nepřejeme s RK spolupráci. S danou kanceláří jsme ani nikdy osobně nejednali. Pouze od nich někdo volal a chtěl naši nemovitost prodávat, ale my jsme odmítli. Je nějaká ochrana? Jak dál jednat? Dle mého názoru se jedná o jasný podvod. Moc děkuji za Vaši odpověď

Odpověď:

Dobrý den, narazila jste na klasickou nekalou praktiku určité skupiny realitních „šmejdů“. Obrana je možná prostřednictvím tzv. zápůrčí žaloby, tedy žaloby na zdržení se protiprávního zásahu do vlastnického práva. Pokud Vám navíc byla jednáním realitní kanceláře způsobena prokazatelná škoda (např. zmařený obchod), lze ji po realitní kanceláři úspěšně vymáhat.

Mgr. Oldřich Platil – člen dozorčí rady Realitní komory České republiky se specializací na realitní právo

Hanka L.    12.10.2014

Dobrý den, mám zájem bytu 2+kk. Kontaktovala jsem realitního makléře příslušné realitní kanceláře a uskutečnila se prohlídka shora uvedené nemovitosti. Nemovitost se mi líbila a tak jsem v realitní kanceláři složila rezervační zálohu a podepsala rezervační smlouvu. Jenže po podpisu rezervační smlouvy mi bylo sděleno makléřem, že na byt je vydán exekuční příkaz k prodeji a je zde i zástavní právo banky a dále mi sdělil makléř, že záloha je nevratná a pokud byt nekoupím, tak o zálohu přijdu.Pokud bych tyto skutečnosti znala před složením této zálohy, nikdy bych o koupi neprojevila zájem. Mluvila jsem s prodávajícím a ten mi sdělil, že makléř mu řekl, aby o svých dluzích před zájemci o byt nemluvil, že vše vysvětlí zájemci sám. V současné době jsem tlačena k podpisu smlouvy s tím, že prodávající naznačuje, že uroky, které mu naskakují na jeho dluzích tím, že se oddálil prodej jeho nemovitosti, bude chtít po mě zaplatit.Prodávají je velmi zadlužen a mám obavu, že ještě “vyplavou” nějaké dluhy v souvislosti s touto nemovitosti a já je po koupi budu muset hradit.Makléř doporučuje, ať dluhy za prodávajícího zaplatím a potom se s ním o peníze soudím!!!!Zvažuji, že celou věc oznámím médiím , nejlépe TV. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, někdy při čtení dotazů v této poradně nestačím koukat, kam někteří realitní zoufalci dokáží zajít. V první řadě, seznámení s právním stavem kupované nemovitosti již před rezervací je alfa a omega solidní realitní transakce. V druhé řadě je jakékoli nakládání s majetkem v exekuci bez vědomí exekutora porušením exekučního inhibitoria, které nejenom, že způsobí relativní neplatnost takového právního úkonu, ale může vést i k trestnímu stíhání pro trestný čin poškozování věřitele. V třetí řadě nelze, a to zdůrazňuji, nikoho nutit, aby vyplácel dluhy třetí osoby a už vůbec ne pod hrozbou sankce. Věřím v právní stát a tak si troufám říci, že tento závazek je od počátku absolutně neplatným a uzná to každý soud. Pokud je onen realitní makléř členem naší komory, určitě nám napište jeho jméno. Postaráme se o nápravu.

Mgr. Oldřich Platil – člen dozorčí rady Realitní komory České republiky se specializací na realitní právo

David  22.6..2014

Dobrý den chtěl bych koupit byt, ale zjistil jsem že stávající vlastník neplatil zálohy na služby a ani do fondu oprav.Tím mu vznikl dluh za rok 2013 a 2014. Vlastník dostal platební rozkaz na část dluhu.Když bych koupil tento byt, nepřejdou dluhy na mě?

Odpověď:

Dobrý den, tady pozor. Od letošního roku je nutné, aby před podpisem smlouvy kupní případně před protokolárním předáním bytu byly veškeré závazky vůči SVJ vyrovnány k nule. V opačném případě může SVJ nedoplatky i po změně vlastníka vymáhat po Vás.

Mgr. Oldřich Platil – člen dozorčí rady Realitní komory České republiky se specializací na realitní právo

Ladislav K.    22.3.2014

Dobrý den prosím jestli mi můžete poradit.Kupuji nemovitost přes realitní kancelář a ta v rezervační smlouvě požaduje 100000,- zálohu kterou mi nevrátí pokud z nějakého důvodu odstoupím od smlouvy.Nemovitost stojí 1.200.000,- tak beru že záloha se bere asi v takové výši.Připadá mi ale nemorální vzít si celou částku jako nevratnou.Snad by stačilo jako nevratných 20-30 tisíc.Náklady mají jen odhad a nějaký čas se smlouvou.Realitka je i člen vaší komory a tak prosím poraďte mi.Navíc peníze chtějí při podpisu smlouvy a nedají je do úschovy k notáři a vyplatí majiteli a to samozřejmě nebude ještě zapsaná nemovitost na mne.Mám dost velké obavy že o peníze můžu přijít.Děkuji za váš čas a ochotu mi poradit.

Odpověď:

Dobrý den, výše rezervační zálohy je zcela na dohodě stran smlouvy o rezervaci. A tato smlouva, ostatně jako všechny smlouvy v soukromém právu vychází z principu dispozitivnosti svého obsahu. To znamená, že nedohodnete-li se na všech podmínkách, smlouva se jednoduše neuzavře. Co se týká dalšího postupu, je to podobné. Pokud požadujete advokátní úschovu, každá solidní RK by Vám to měla umožnit. Není přípustné nutit kupujícího uhradit peníze do úschovy RK, pokud to kupující nepovažuje za bezpečné

Mgr. Oldřich Platil – člen dozorčí rady Realitní komory České republiky se specializací na realitní právo